Skarby Turcji: Perge i jego atrakcje

Wybrzeże Morza Śródziemnego stało się wyjątkowo atrakcyjnym regionem dla osób pragnących spędzić wczasy w Turcji. Wspaniałe zabytki i piękne plaże stały się symbolem tej części kraju. Najsłynniejszym kurortem jest tu Antalya, jednak i w jej okolicy nie brak miejscowości godnych bliższego poznania. Jednym z miejsc, które z pewnością warto odwiedzić na tureckim wybrzeżu, jest Perge. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Perge przyciąga przede wszystkim wspaniałymi ruinami, których zwiedzenie pozwala zapoznać się z długą historią miasta. Już w XIII wieku p. n.e. miasto to było ważnym ośrodkiem handlowym, jednak dopiero w II wieku p. n.e. pojawiła się konieczność umocnienia go i wzniesienia fortyfikacji. Aż do czasów bizantyjskich miasto rozwijało się pomyślnie. Ze względu na zamulenie rzeki i odcięcie od morza, żyjące głównie dzięki portowi miasto zaczęło tracić na znaczeniu. Dziś jego malownicze ruiny stanowią wspaniałą atrakcję dla turystów spędzających wczasy w pobliskich letniskach.

Znajdujące się tu budowle należą do ciekawszych pamiątek z okresu starożytnego, jakimi może się pochwalić Turcja. Teatr, stadion oraz łaźnie to obiekty, które do dziś są bardzo dobrze widoczne. Największą ozdobą terenu starożytnego miasta jest jednak imponująca Brama Triumfalna. Turyści chętnie zaglądają i na teren dawnej agory, pełniącej w IV wieku rolę miejskiego centrum. Pozostałości rzymskich i hellenistycznych budowli są tu do dziś wspaniałą atrakcją i wabikiem, który przyciąga nie tylko letników, ale też wycieczki zorganizowane podążające śladami historycznych miejsc przez Turcję.
Perge to jedno z wielu miejsc, którymi Turcja przyciąga miłośników historii i plażowania. Nic dziwnego, że wczasy w tym kraju spędza coraz większa liczba Polaków. Niemal każde biuro podróży przyciąga ciekawymi ofertami, a proponowane dodatkowo wycieczki fakultatywne pozwalają odkryć najcenniejsze skarby ukryte w pobliżu gwarnych kurortów. Perge, leżące tak blisko turystycznej stolicy tureckiego wybrzeża, jest ich częstym celem.

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *