Stambuł i jego zabytki: Hagia Sophia

Hagia Sophia, czyli doskonale znany kościół Świętej Mądrości Bożej, to zabytek wyjątkowy. To nie tylko jedna z najważniejszych świątyń, jakimi może się pochwalić Turcja, ale i symbol tak chętnie odwiedzanego przez turystów miasta, jakim jest Stambuł. Kościół Hagia Sophia to obiekt, którego w czasie wycieczki po tym mieście pominąć nie można. Dlaczego jest to tak ważne miejsce dla turystów?
Kościół Hagia Sophia to wspaniały przykład bizantyjskiej architektury i jedna z najpiękniejszych świątyń na świecie. Obecna świątynia pochodzi z czasów cesarza Justyniana i jest trzecią świątynia stojącą w tym miejscu. Konsekrowana w VI wieku, uwagę przyciąga przede wszystkim swą wspaniałą kopułą. Hagia Sophia może się też pochwalić swymi rozmiarami. Wysokość tego kościoła to 56 m, szerokość – po 32 m z północy na południe oraz ze wschodu na zachód.

W jej wnętrzu nie brak wspaniałych zabytków, jednak największą atrakcją dla wielu zwiedzających jest tzw. „płacząca kolumna”. Jak podają legendy, to dzięki niej Justynian miał się pozbyć uciążliwej migreny. Legenda ta sprawiła, że przez wieku płacząca kolumna przyciągała licznych pielgrzymów, którzy wierzyli w jej wyjątkową moc. Świątynia ta może się również pochwalić wspaniałymi mozaikami. Wiele z tych najstarszych zostało zniszczonych przez ikonoklastów oraz w okresie, gdy kościół pełnił rolę meczetu. Wiele z nich odkryto przez przypadek, gdy w latach 30. XX wieku zaczęły się prace związane z przekształceniem świątyni w Muzeum Narodowe. Dziś mozaiki te stanowią wielką atrakcję dla turystów, choć ich stan może nieco martwić miłośników sztuki.

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *