Ile napiwku zostawiać w restauracjach za granicą?

Niełatwo jest zrozumieć, ile powinno się zostawić napiwku w danym kraju, i wielu nie ma pojęcia, ile napiwku zostawić lub zaoferować.

Od natarczywego boja hotelowego, który liczy na jakiś upominek za swoje starania, po ignorowanie od niezadowolonego kelnera, który czuje się niedoceniony, albo do zirytowanego barmana – warto dowiedzieć się, jaka jest norma, zanim się pojedzie.

Na przykład w Japonii, jeśli zostawisz kilka monet na stole, kelner może biec za tobą, żeby oddać zapomnianą resztę, ale w Nowym Jorku, jeśli zapomnisz dać barmanowi przynajmniej 1 dolar za zamówienie, możesz spodziewać się pościgu, gdy wyjdziesz, albo jeśli zostawisz mniej niż 20%, to życzę powodzenia w ponownej rezerwacji w tej samej restauracji.

Oto krótki przewodnik po napiwkach za granicą:

Argentyna

Zwyczajem jest zostawienie 10% napiwku w restauracjach. Hotele zazwyczaj naliczają około 10%, ale jeśli tak nie jest, to warto dać portierom i bagażowym 1-2 pesos za przeniesienie bagażu do pokoju. Możesz też zostawić kilka peso pokojówce każdego dnia i cieszyć się doskonałą obsługą. Kierowcy taksówek zazwyczaj nie oczekują napiwków, ale niemal wszyscy zostawiają im kilka monet.

Australia

Kultura dawania napiwków w Australii rośnie, ale nadal jest całkowicie opcjonalna. Zaakceptowane jest 10% napiwku w restauracjach. Kierowcy taksówek zazwyczaj nie oczekują napiwków, ale ta forma napiwku jest coraz popularniejsza w miarę wzrostu turystyki do Australii.

Austria

Napiwki w Austrii są mniej popularne niż w Ameryce Północnej czy innych częściach Europy, głównie dlatego, że wynagrodzenia są wystarczające, a opłata za obsługę jest zazwyczaj już uwzględniona w rachunku. Jednak w restauracjach możesz zostawić 5-10% napiwku (w zależności od tego, jak luksusowe jest miejsce), wręczając gotówkę bezpośrednio kelnerowi. Powiedzenie „danke” przy płaceniu jest austriackim odpowiednikiem „Zatrzymaj resztę”. Jeśli nie jesteś zadowolony z obsługi, to nie jest nietypowe, żeby nie zostawić napiwku. Kierowcy taksówek zazwyczaj oczekują napiwków w wysokości 10%. Portierom i bagażowym warto zostawić 1-2€ za bagaż, to samo dotyczy pokojówek każdego ranka. Te napiwki nie są obowiązkowe, ale są doceniane.

Belgia

Napiwki nie są bardzo popularne w Belgii. Pracownicy obsługi są zazwyczaj dobrze wynagradzani i nie polegają na napiwkach. Jednak decyzja, czy zostawić napiwek, zależy od sytuacji. W restauracjach zazwyczaj nalicza się 10-15%, ale pozostaw kilka monet za dobrą obsługę. Gdzie obsługa nie jest uwzględniona, oczekuje się 15% napiwku. W hotelach i taksówkach zaokrąglaj cenę. Pracownicy parkingu otrzymują 1€, obsługa szatni 50 centów, toalety 25 centów, a personel baru drobne pieniądze. Napiwków dla kierowcy taksówki nie trzeba, ale są doceniane.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze

W restauracjach i hotelach oczekuje się napiwku w wysokości 15-22%. Kierowcy taksówek dostają od 2 do 4%, a personel barowy oczekuje 10% napiwku.

Kanada

Większość pracowników obsługi w Kanadzie oczekuje napiwku w przedziale od 10 do 20%, w zależności od tego, czy jesteśmy w Kanadzie francusko- czy anglojęzycznej, oraz od jakości obsługi – jeśli obsługa jest naprawdę kiepska, zostaw kilka centów, a obsługa powinna zrozumieć sytuację. W restauracjach zazwyczaj nalicza się 15%. Doceniane jest zostawienie napiwku w wysokości 1-3$ dziennie dla portierów, parkieciarzy i pokojówek w hotelach. Napiwki można zostawić na łóżku lub na stoliku. Oczekuje się napiwku dla kierowcy taksówki, w wysokości około 10%.

Chile

Zwyczajem jest zostawienie napiwku w wysokości 10%. Nie więcej, nie mniej. Ale! Jeśli otrzymujesz słabą obsługę, to możesz śmiało zrezygnować z napiwku. W każdym przypadku nikt nie zostawia więcej niż 10%.

Chiny

W Chinach nigdy nie trzeba zostawiać napiwku. Powszechne jest przekonanie, że obcokrajowcy są bogaci i dlatego płaci się im znacznie więcej. W większości hoteli i restauracji zarządzanych przez rząd nie przyjmuje się napiwków. Czasami oczekuje się ich w bardziej ekskluzywnych hotelach i od młodszych pracowników obsługi w bardziej otwartych miastach. Korzystaj z własnej oceny sytuacji. W luksusowych hotelach możesz zostawić bagażowym lub concierge 10 dolarów za każdą sztukę bagażu, ale nie jest to oczekiwane. W Hongkongu na rachunek zazwyczaj dodaje się 10-15%. W Chinach kierowcy taksówek nie oczekują napiwków.

Cypr

Oczekuje się opłaty w wysokości 10-15% w restauracjach i hotelach, a także drobnych napiwków dla portierów i personelu sprzątającego. Kierowcy taksówek nie oczekują napiwków, ale obsługa szatni i toalet oczekuje 1€.

Republika Czeska

Napiwki nie są w ogóle popularne w Republice Czeskiej. Jednak obecnie 10% napiwku jest oczekiwane od obcokrajowców, ale tylko w miejscach turystycznych, takich jak Praga. Restauracje: w miarę rozwoju gospodarki zmieniają się nawyki dawania napiwków. Obsługa tutaj różni się od obsługi w wielu innych miejscach na świecie: nie oceniaj obsługi po uśmiechach, ale po szybkości, jakości i rachunku. Dawanie napiwków kartą kredytową jest nietypowe. W przypadku taksówek w Republice Czeskiej napiwki nie są popularne. Jednak jeśli otrzymałeś wyjątkową obsługę, śmiało zaokrąglij rachunek. Hotele: Napiwek 1-3€ dla portierów, goniec i pokojówka.

Dania

W Danii nie jest zwyczajowe zostawianie napiwku, ponieważ wynagrodzenia są zazwyczaj wysokie. Jednak zostawienie napiwku w wysokości 10% jest zawsze doceniane. Ostatecznie zależy to od ciebie, czy chcesz zostawić napiwek, szczególnie w przypadku wyjątkowej obsługi.

Egipt

W Egipcie napiwek nazywa się „backsheesh”. Kwota napiwku nie jest dokładnie określona, ale oczekuje się napiwków przez wszystkich, którzy świadczą usługi. W restauracjach wynosi on od 10 do 15 procent.

Francja

We Francji obsługa musi być uwzględniona w cenie rachunku w restauracji, więc nie trzeba zostawiać napiwku, chociaż zawsze warto zaokrąglić rachunek, aby uwzględnić trochę więcej. W hotelach zostaw 1-2€ dla sprzątaczek i bagażowych. Nie dotyczy to barów, więc można użyć swojej oceny, jeśli uważasz, że otrzymałeś szczególnie dobrą obsługę lub nie. Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że dla bagażowych zostawisz 0,50€ – 1,00€ za każdą torbę, dla sprzątaczek 1,00€ – 1,50€ za dzień. Warto zostawić kierowcy taksówki 10%.

Niemcy

Napiwki nie są bardzo popularne w Niemczech. Obsługa zazwyczaj nie jest uwzględniana w restauracjach – oczekuje się dyskrecyjnego napiwku w wysokości 5-10%. W hotelach oczekuje się 2-3€ dla sprzątaczek i bagażowych. Kierowcy taksówek oczekują napiwków w wysokości 10-15%. W Niemczech większość restauracji, sklepów, a nawet hoteli, akceptuje tylko płatności gotówką.

Grecja

W restauracjach oczekuje się dyskretnej opłaty w wysokości 5-10%. W hotelach normą jest napiwek w wysokości 4-5%. Kierowcy taksówek nie oczekują napiwków. W hotelach zwyczajem jest zostawienie portierowi/gońcowi około 1€ za torbę.

Węgry

Napiwki są bardzo popularne na Węgrzech. Napiwki w restauracjach wynoszą ogólnie od 8 do 15%. Zasada jest taka, że trzeba dawać napiwki wszystkim, którzy świadczą usługę. Dla kierowców taksówek napiwek wynosi 10%.

Irlandia

W Irlandii napiwki nie są obowiązkowe. Jednak zwyczajowo zostawia się 12-15% napiwku w restauracjach lub hotelach, jeśli nie ma już uwzględnionej opłaty za obsługę. Jeśli otrzymasz dobrą obsługę, to 10% napiwku to odpowiednia kwota dla kierowców taksówek, bagażowych i personelu hotelowego.

Włochy

W restauracjach we Włoszech nie oczekuje się napiwków, ponieważ zazwyczaj jesteś obciążany opłatą za usługę (coperto) dodatkowo do rachunku lub możesz zobaczyć słowo „servizio incluso”. Jednak wszelkie dodatkowe napiwki z pewnością zostaną docenione.

Malta

W restauracjach oczekuje się 10-15% napiwku. W hotelach dyskrecyjny napiwek dla sprzątaczek wynosi 5 LM, a dla bagażowych i personelu baru 1 LM. Kierowcy taksówek oczekują 1-2 LM. Wszystko inne między 10 a 50c.

Holandia

W Holandii napiwki nie są oczekiwane. Jednak zaokrąglenie rachunku w restauracjach jest powszechne. Restauracje naliczają 10%, ale jeśli obsługa nie jest uwzględniona, zostaw napiwek w wysokości 10%. W hotelach zostaw napiwek według własnego uznania, ale kierowcy taksówek oczekują 5% lub zaokrąglenia ceny. Napiwki dla kierowcy taksówki nie są popularne, ale można zostawić 1-2€.

Nowa Zelandia

Nowozelandczycy zazwyczaj otrzymują dobre wynagrodzenia, więc napiwek będzie miłym zaskoczeniem. Napiwki nie są częścią kultury, chyba że obsługa jest wyjątkowa. Jednak w miarę wzrostu liczby amerykańskich turystów, napiwki stają się coraz bardziej popularne.

Portugalia

W Portugalii napiwki są powszechne tylko w bardzo turystycznych miejscach, takich jak Lizbona i Algarve. W restauracjach zostawia się około 5%. Hotele zazwyczaj naliczają między 5 a 19%. Gdzie obsługa nie jest uwzględniona, zostaw concierge i bagażowym 2€. Kierowcy taksówek oczekują 5-10%.

Rumunia

Większość restauracji nalicza opłatę za obsługę w wysokości 5-10%. Gdzie nie jest uwzględniona, zostaw napiwek między 5 a 10%. Hotele zazwyczaj naliczają około 5%, ale gdzie nie jest uwzględniona, zostawia się sprzątaczkom i bagażowym 4-5 lei dziennie. W taksówkach zaokrąglaj cenę, a pracownicy szatni, parkingów i toalet oczekują od 2 do 3 lei.

Rosja

W restauracjach nalicza się opłatę za obsługę w wysokości od 5 do 20%, ale gdzie nie jest uwzględniona, zostawia się napiwki między 10 a 25%. Hotele zazwyczaj naliczają od 5 do 20%, ale portierom i sprzątaczkom oczekuje się napiwku. Kierowcy taksówek nie oczekują napiwków. Napiwki przyjmuje się tylko gotówką, wiele restauracji nie akceptuje kart kredytowych.

Singapur

Według ogłoszeń rządowych w Lion City, napiwki są niedozwolone. Oficjele zachęcają turystów do nie dodawania do rachunku 10% opłaty za obsługę, którą wiele luksusowych hoteli uwzględnia w rachunku. Jednym wyjątkiem od reguły braku napiwków są pracownicy hotelowi, ponieważ zazwyczaj otrzymują kilka dolarów za przenoszenie bagażu.

Hiszpania

We Hiszpanii większość restauracji i barów oczekuje, że turyści zostawią napiwek w wysokości około 5%, choć nadal jest to kwestia indywidualnej decyzji. Rachunki zazwyczaj obejmują opłatę za obsługę w restauracjach, a ogólną zasadą jest, że jeśli jesteś obsługiwany przez barmana w barze lub przy stole, zostaw mały napiwek. Portierowie i pokojówki w twoim hotelu także oczekują małego gestu wdzięczności.

Sri Lanka

Ogólnie oczekuje się 10% napiwku. Hotele naliczają tę kwotę, ale gdzie tego nie robią, zostaw napiwek concierge, personelowi baru i sprzątaczkom 100 LKR, a bagażowym 30 LKR. Kierowcy taksówek oczekują 10% lub nawet do 100 LKR za krótką podróż. Pracownicy parkingu, toalet i personel baru oczekują od 50 do 100 LKR.

Tajlandia

W Tajlandii napiwki nie są bardzo popularne. W niektórych miejscach oczekuje się ich, a w innych nie. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej zachodni wpływ na miejsce, tym bardziej można oczekiwać napiwków. Taksówki w Bangkoku mają już liczniki, więc nie trzeba się targować o cenę, ale lokalny zwyczaj mówi o zaokrągleniu ceny do najbliższych pięciu bahtów.

Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone to światowa stolica napiwków, a nie dawanie napiwków może łatwo urazić. Restauracje i bary w USA zazwyczaj oczekują napiwku w wysokości 20%. Często rachunki w restauracjach sugerują trzy opcje napiwku: 20, 22 i 25 procent. To dodatek do zazwyczaj niewielkiego wynagrodzenia pracowników obsługi.

Dotyczy to wszystkich osób pracujących w branży usługowej, więc ogólną zasadą jest, że jeśli ktoś pomaga ci w jakikolwiek sposób, od bagażowego do barmana, warto zostawić napiwek za ciągłą dobrą obsługę. To głęboko zakorzenione kulturowo.

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *