Pszczyna i jej atrakcje. Park Zamkowy

Park Zamkowy to kuszący cel dla tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Pszczynie chcą pogodzić poznawanie ciekawych zabytków z wypoczynkiem w otoczeniu pięknej zieleni. Ten park to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakimi może się pochwalić Pszczyna, a spacer po jego terenie każdemu może sprawić wiele radości. Co można zobaczyć w trakcie takiego spaceru?

Park, który zajmuje prawie 160 ha powierzchni, podzielony jest na trzy części. Tę najważniejszą stanowi Park Zamkowy, choć i Dzika Promenada (znana też jako Zwierzyniec) i Park Dworcowy mają wiele uroku. Historia Parku Zamkowego sięga XVI wieku, choć formę dekoracyjną zyskał on dopiero w XVIII stuleciu. Może się on pochwalić piękną scenerią oraz alejkami, po których tak chętnie spacerują turyści po zwiedzeniu zamku i mieszczącego się w jego murach muzeum. W czasie takiego spaceru można zobaczyć m. in. kapliczkę „Bądź Wola Twoja”, którą w XVIII wieku ustawiono w miejscu, w którym uciekający z Polski Henryk Walezy spotkał się z wojewodą Tęczyńskim. Piwnica lodowa, herbaciarnia oraz pałacyk zwany Ludwikówką to kolejne ciekawostki, z którymi można się spotkać na terenie parku. Pamiątką po dawnych panach Pszczyny są z kolei groby Anhaltów i Hochbergów, którym również warto poświęcić nieco więcej uwagi. Kto chce poszerzyć swą wiedzę na temat pszczyńskich atrakcji i historii tego miasta, ten może wybrać się na spacer nieco dalej, na teren Dzikiej Promenady. Tam czekają takie atrakcje, jak pole golfowe, Pokazowa Zagroda Żubra oraz słynne Trzy Dęby – miejsce, w którym w czasie I powstania śląskiego zbierali się jego uczestnicy. Park Dworcowy znany jest z kolei z tak wielkiej atrakcji, jaką jest Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Zwiedzenie tego skansenu może sprawić wiele radości wszystkim miłośnikom kultury i sztuki ludowej, pozwala tez lepiej poznać dzieje Pszczyny i najbliższej okolicy tego miasta.

Najnowszą atrakcją na terenie parku są dawne stajnie oraz ujeżdżalnia, które po gruntownym remoncie znów cieszą oczy zwiedzających. Zaniedbane obiekty stały się niedawno częścią Muzeum Zamkowego, a z możliwości ich zwiedzania turyści korzystają bardzo chętnie. Nic w tym dziwnego. To ciekawy sposób na poszerzenie programu wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Pszczyna.

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *