10 miejsc do zobaczenia na Riwierze Włoskiej

Ta wąska nadmorska strzępka regionu śródziemnomorskiego w pobliżu włoskiego wybrzeża Ligurii, przecięta popularnymi kurortami nadmorskimi, takimi jak Portofino, to marzenie lata i znacznie więcej.

Bogate w intrygujące miasta i wioski nadmorskie, turkusowe wody otoczone przez jaskrawo kolorowe domy na klifach, włoska Riwierra to kulminacja najlepszego, co ma do zaoferowania Liguria, Francja i Włochy, zwłaszcza gdy masz długie letnie weekendy na odkrywanie i zwiedzanie.

Od Genui do Boccadasse skupiamy uwagę na naszych ulubionych doświadczeniach, aby pomóc ci odkryć to, co najlepsze w tej okolicy.

Kultura zachodniego wybrzeża Riwiery Włoskiej w Savonie

Wysiądź z łodzi niedaleko Savony, a zobaczysz, dlaczego Riwiéra to nie tylko pas wybrzeża, ale samodzielna destynacja. To główne włoskie miasto portowe jest wielkim wstępem do wszystkiego, co czeka: wioski na stokach wzgórz, prywatne plaże, ekskluzywne nadmorskie apartamenty Airbnb zaprojektowane dla luksusu oraz naturalne ścieżki do wędrówek.

Chociaż forty w Savonie są jedynymi, które przetrwały w trakcie genueńskiej inwazji w XVI wieku, to nadal nie będziesz miał trudności zrozumienia miasta dzięki niezliczonym opowieściom przekazywanym przez popularne centrum średniowieczne. Aha, i espresso oraz Panissa w Vino e Farinata to nigdy zły pomysł.

Spróbuj genueńskiej potrawy Pasta alla Genovese

Z wyrazistymi smakami, takimi jak Parmigiano Reggiano (włoski twardy parmezan) i Sangiovese (wino liguryjskie), Genua jest domem dla niektórych z najbardziej lubianych dań makaronowych w całym kraju. Popularna Pasta alla Genovese – klasyczne danie liguryjskie z al dente makaronem, pokrojonym ziemniakiem i pesto – najlepiej smakuje w Sà Pesta. Połącz ją z lampką Scimiscià lub Prescinsêua (nazywaną również quagliata), a poczujesz się jak miejscowy.

Zwiedzaj ekskluzywny port Portofino

Zamień godzinę swojego porannego snu na złotą godzinę rozpoczęcia eksploracji życia portowego w Portofino. To starożytne miasteczko rybackie jest jednym z najpopularniejszych kurortów – dzięki ekskluzywności wynikającej z położenia na zamkniętym półwyspie, z niezwykłymi hotelami gourmet, które mogą cię wciągnąć na godziny.

Będziesz potrzebował kilku porcji Focaccia al Formaggio, żeby przejść przez port, a potem jeszcze kilku, jeśli planujesz wspiąć się na zamek Castello Brown następnego ranka.

Żegluj po liguryjskim wybrzeżu na tradycyjnym żaglowcu

Opuść tłumy przy nabrzeżu i cicho żegluj po północno-zachodnich wodach, aby nasycić się włoskim słońcem na klasycznym żaglowym statku. Podziwiaj błyszczące widoki Zatoki Genui, pijąc liguryjskie wina, aby zaznajomić się z obowiązkowym krajobrazem winiarskim. Jeśli chcesz odpocząć od wody, wysepki w okolicy mogą służyć jako miejsca postoju do nurkowania z rurką i nurkowania z akwalungiem, gdzie znajdziesz lokalne życie morskie, kulturę rybacką i wszystkie widoki, jakie możesz przyjąć.

Zwiedzaj Piazza de Ferrari podczas godziny aperitivo

W 1786 roku destylator Antonio Benedetto Carpano opracował najwcześniejsze odmiany vermouth i nową koncepcję nowoczesnego apéritif – rytuału przed posiłkiem z wzmacnianym białym winem z dodatkiem ziół, które według jego twierdzenia zwiększa apetyt. Chociaż nie jest jasne, skąd wywodzi się słowo aperitivo, termin ten można śledzić aż do łacińskiego znaczenia, które tłumaczy się jako „otwieracz”, co oznacza jego spożycie przed kolacją. Dziś Piazza De Ferrari w Genui to najlepsze miejsce do obserwacji tej tradycji, gdy ludzie wychodzą na place miasta lub do centralnej dzielnicy między godziną 19:00 a 21:00 i piją kilka kropli, począwszy od suchego sherry, aż po amontillado.

Spędź godziny spacerując po Starym Porcie

Znaczenie Porto antico di Genova lub Starego Portu, który wychodzi na główną zatokę, jest dobrze ugruntowane na Morzu Śródziemnym i określane jako jeden z najbardziej ruchliwych portów we Włoszech pod względem handlu, po porcie w Trieście. W ostatnich latach ten 22-kilometrowy odcinek działalności morskiej stał się również ikoną kultury w celu promowania turystyki i usług rozrywkowych. Rozpocznij swoją podróż na bulwarze usianym małymi kawiarniami, restauracjami przy ulicy i miejscami do zakupów na poboczu, a potem udaj się, by zwiedzić miejsca takie jak Muzeum Morskie, akwarium w Genui, ogrodów botanicznych Biosfera, by złapać zachód słońca na barka wyspowa.

Wędruj przez Park Narodowy Cinque Terre

Położony w prowincji La Spezia w Ligurii Park Narodowy Cinque Terre jest najmniejszym parkiem narodowym tego rodzaju we Włoszech, obejmującym trudny teren i gęstą florę i faunę na swoich 39 kilometrach kwadratowych. Dzięki pięciu różnym nadmorskim miastom – Corniglia, Vernazza, Riomaggiore, Manarola i Monterosso al Mare – odwiedzający mogą wybierać się na wiele szlaków turystycznych i odwiedzać lokalne wsie, aby skosztować włoskich dań. Chociaż sam park narodowy jest bezpłatny i dostępny dla turystów, Monterosso-Vernazza i Vernazza-Corniglia to dwa szlaki, które wymagają specjalnych zezwoleń na dostęp. Najpopularniejszym sposobem na zwiedzanie okolicy jest inwestycja w Cinque Terre Train Card, która zapewni ci nieograniczony dostęp do linii kolejowych i wstęp na płatne szlaki turystyczne.

Jazda wzdłuż wybrzeża Zatoki Tigullio

Drogi wzdłuż Zatoki Tigullio uważane są za najbardziej malowniczy odcinek wybrzeża Riwiery Włoskiej, kilometry lśniącego morza, krajobraz skalistych klifów i domów o barwie piaskowej terasowanych nad brzegiem morza, które migoczą po zachodzie słońca. Dodaj do tego radosne zamieszanie Przylądka Punta Manara i nagrodę jaką jest jedzenie na świeżym powietrzu na plaży przy promontorium Portofino, a ta podróż samochodem oferuje jedno z najspokojniejszych doświadczeń jazdy w południowej Europie.

Spaceruj od Corso Italia do Boccadasse

Kontynuując na wschód od centrum Genui, coraz bardziej malownicza promenada Corso Italia o długości 2,5 kilometra przechodzi obok Boccadasse – słynnej starożytnej wioski rybackiej idealnej na spacer, spróbowanie loda i aperitifu przed zakończeniem dnia. Tuż za nią droga prowadzi przez Capo di Santa Chiara, jedno z najlepszych punktów widokowych, z którego można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na pastelowe wille.

Pomiń wycieczkę po winnicy na doświadczenie degustacji oleju oliwnego

Wycieczki i degustacje w winnicach i posiadłościach winogron są zalecaną częścią każdej podróży do Włoch, ale dlaczego nie pominąć długich kolejek i zatłoczonych winorośli na rzecz równie wzbogacającego się złotego płynu? Przygotuj się w lokalnym zakładzie produkującym oliwę z oliwek, takim jak w pobliżu Santo Stefano di Magra (Dolna Lunigiana), aby zatracić się w wiejskim doświadczeniu, ucząc się rozróżniać między różnymi rodzajami oliw z oliwek produkowanych we Włoszech i okolicach. Jeśli chcesz przedłużyć swoją podróż, możesz połączyć swoje degustacje z przewodnikiem po jedzeniu, który prezentuje oliwy z oliwek, które właśnie spróbowałeś, z daniami takimi jak Pesto, Baccalà, Mesciua i innymi.

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *