Top 10 miejsc do zobaczenia i odwiedzenia w Zagrzebiu

Przeglądając broszury turystyczne Chorwacji, można by wybaczyć mylącą opinię, że Dubrownik, ze swoją starówką wpisaną na listę dziedzictwa UNESCO, lokalizacjami z „Gry o tron” i ogromną ilością pasażerów z wycieczek statkowych, jest stolicą kraju.

Jednakże, w rzeczywistości, stolicą i największym miastem Chorwacji jest Zagrzeb, położony 400 km na północny zachód od kraju. Jego bogata historia, imponująca architektura, liczne przestrzenie kulturalne i doskonała komunikacja sprawiają, że zasługuje na miano jednej z ulubionych destynacji w Europie dla wyjątkowych wycieczek miejskich.

Oto moje top 10 sugestii, które warto zobaczyć:

  1. Rynek Dolac

Dolac to największy targ rolniczy w Zagrzebiu przez większą część ostatniego stulecia. Znajduje się na skraju Placu Ban Jelačić w Starym Mieście i składa się z dwóch warstw: pod nim znajduje się kryty rynek, a nad nim rynek na powietrzu. Na piętrze sprzedawcy chronią się i swoje produkty przed słońcem jasnymi czerwonymi parasolami.

Wielu kobiet, które sprzedają owoce i warzywa na Dolac – kumica – pochodzi z pobliskich wiosek. Szukaj świeżych mandarynek i cytryn, kupuj garście wiśni i oliwek, a jeśli planujesz piknik w Zagrzebiu, przyjdź tutaj, aby kupić świeżo pieczony chleb kukurydziany i garnek twarogu ze Zagorje.

  1. Nie opuszczaj miasta bez spróbowania Serca Piernikowego

Licitarsko srce – piernikowe serce udekorowane czerwoną i białą polewą – to najbardziej znany suwenir z Zagrzebia, słodki przysmak o długiej historii. Tradycyjnie te herbatniki były pieczone jako symbole miłości i przyjaźni.

Są one wykonane z miodowej masy i dawniej były sprzedawane na jarmarkach podczas świąt. Teraz można je kupić w Zagrzebiu przez cały rok, chociaż najwięcej z nich produkuje się i sprzedaje w okolicach Walentynek. Te piernikowe serca są uważane za tak ważny element kultury Chorwacji, że UNESCO nadało im status Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

  1. Układ Słoneczny

W 1994 roku chorwacki rzeźbiarz Ivan Kostarić zainstalował ogromną złotą kulę w centrum Zagrzebia. Nazwał ją Słońcem na Ziemi, ponieważ wydaje się, że nasze własne słońce spadło na Ziemię. Następnie inny artysta, Davor Preis, rozwijał instalację artystyczną, tworząc i umieszczając w mieście dziewięć planet o tych samych wymiarach i odległościach, co w naszym układzie słonecznym. Fanom sztuki i astronomii zajęło dwa lata, aby je wszystkie odnaleźć!

  1. Park Przyrody Medvednica

Medvedgrad to starożytna twierdza Zagrzebia i centralny punkt Parku Przyrody Medvednica, oaza zieleni na obrzeżach miasta. Park obejmuje obszar z gęstym lasem, jaskiniami, wodospadami i miejscami o znaczeniu kulturalnym, które można zwiedzić na ponad 70 szlakach turystycznych. Zarezerwuj pełen dzień na zwiedzanie Medvenicy, rozpoczynając od Centrum Wizytatorów Medvegrad, które znajduje się w samym zamku. W weekendy można wziąć udział w wycieczce po 15-16-wiecznych kopalniach złota i srebra; Wodospad Sopot to doskonałe miejsce na piknik na malowniczej polanie wśród drzew; a z różnych punktów widzenia na 500 schodach Horvata można podziwiać cudowne widoki.

  1. Muzeum Techniczne im. Nikoli Tesli

W dzisiejszych czasach nazwa „Tesla” najczęściej kojarzy się z samochodami elektrycznymi, ale ich imiennik, serbsko-amerykański wynalazca Nikola Tesla, urodził się w Smiljanie, które obecnie należy do Chorwacji. Zagrzeb upamiętnia jego życie i twórczość w Muzeum Technicznym im. Nikoli Tesli, które zostało założone w mieście w 1954 roku. Na wystawie znajduje się ponad 3 000 eksponatów, w tym niedawno odnowiona gablota demonstracyjna Tesli.

  1. Plac św. Marka

Kościół św. Marka z charakterystycznym czerwonym, białym i niebieskim dachem, ozdobionym herbami, to natychmiast rozpoznawalny symbol Zagrzebia.

Pochodzący z XIII wieku, jest to jedno z najstarszych zachowanych budynków w mieście i posiada bajeczne wnętrze z rzeźbami Ivana Mestrovića i obrazami Jozo Kljakovica. Oprócz kościoła wokół Placu św. Marka znajdziesz wiele innych ważnych budynków, w tym Chorwacki Parlament i Stary Ratusz. Plac i fasady zostały całkowicie wyremontowane w 2006 roku, co czyni go szczególnie fotogenicznym miejscem.

  1. Sztuka uliczna

Zagrzeb to ogromne miejsce do eksponowania dzieł chorwackich i międzynarodowych artystów. Scena sztuki ulicznej w mieście stała się coraz bardziej żywa w ostatnich latach, a artysta graffiti Kresimir Golubic (znany również jako Leon GSK) prowadzi wycieczki po sztuce ulicznej dla Zagrzebskiego Biura Turystycznego. Napisał również przewodniki po sztuce ulicznej.

Centrum studenckie przy ulicy Savska oraz budynek ACC Medika na ulicy Pierotti słyną z murali, a w Art Park co roku pojawiają się nowe dzieła sztuki. Projekt o nazwie „Pimp my pump” zachęca artystów do malowania pomp wodnych na terenie Zagrzebia, więc bądź czujny i zwracaj uwagę na te dzieła sztuki.

  1. Promenada Strossmayera

Promenada Strossmayera (lub Stross Zagrzeb) biegnie wzdłuż pozostałości średniowiecznych murów miejskich Zagrzebia.

Rozpocznij spacer spod Wieży Lotrščak, zbudowanej w XIII wieku, aby bronić południowej bramy Zagrzebia przed tureckim najazdem. Spacer po promenadzie daje wspaniałe widoki na miasto i okazję do wchłonięcia atmosfery miasta. Latem jest to miejsce letniego wydarzenia „Lato na Stross”, z koncertami na żywo, ulicznymi artystami, artystami i straganami z jedzeniem ulicznym, a w okresie przedświątecznym jest to główne miejsce Zagrzebskiego Adventu, wielosojowego jarmarku świątecznego i festiwalu.

  1. Wycieczka winiarska po Zagrzebiu

Zagrzebska rodaczka Stanka pracuje w branży turystycznej od 2003 roku i prowadzi wycieczkę Gems of Zagreb dla ToursByLocal. W ciągu trzech godzin można odkryć najważniejsze atrakcje Zagrzebia pieszo, ale – i to jest ważne – zatrzymując się po drodze, aby spróbować niektórych z najlepszych chorwackich win. Jastrebarsko, krótka przejażdżka poza Zagrzebem, jest znane jako „Chorwacka Szampania”, a droga jest wyłożona winnicami. Stanka zapozna Cię z winami z różnych regionów, podając lokalne przekąski i wyjaśniając długą tradycję winiarską Chorwacji.

  1. Restauracja Zinfandel’s – Najlepsza restauracja w Zagrzebiu

Bez wątpienia, Zinfandel’s to najlepsza restauracja w Zagrzebiu. Znajduje się w niezwykłym hotelu Esplanade Zagreb, który został zbudowany w 1925 roku, aby zakwaterować pasażerów podróżujących Orient Expressem.

Obecnie szef kuchni, Ana Grgic – która gotowała dla takich osób jak książę Karol czy Hillary Clinton – prowadzi kuchnię, tworząc pomysłowe menu, które prezentuje najwyższej jakości chorwackie składniki.

W lecie można usiąść na eleganckim tarasie Oleander, ale bez względu na porę roku możesz spodziewać się niezapomnianego posiłku i obsługi godnej królowej.

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *