Top 10 miejsc do zobaczenia na Maderze

Po przylocie na lotnisko w Funchal znajdziesz duże mapy reliefowe Madery. Zobaczysz na mapie Funchal, a potem zlokalizujesz inne miejsca, o których czytałeś. To, czego mapa nie powie ci, to jak zróżnicowana jest wyspa i ile ma do zaoferowania.

Linia brzegowa Maderze składa się z klifów, oferując spektakularne, nieprzerwane widoki na Atlantyk.

Jednak oznacza to, że nie ma tu plaż dobrej jakości, a jedyny piaszczysty odcinek plaży znajduje się na Porto Santo, małej wyspie oddalonej o około 50 km od Maderze. Chociaż Madera może nie być miejscem na wakacje na plaży, to wyspa ma wiele do zaoferowania.

Oto nasz wybór 10 rzeczy do zobaczenia i zrobienia na Maderze:

  1. Spędź dzień w Funchal

Stolica Maderze jest na tyle kompaktowa, że można ją zwiedzić w ciągu dnia. Oferuje niesamowitą architekturę, kolorowy targ na starym mieście, gdzie miejscowi kupują świeże owoce i ryby, ekscytujące atrakcje takie jak zjeżdżalnie saneczkowe oraz świetne restauracje. Ciekawym elementem są także uliczne dzieła sztuki na Rua de Santa Maria. Drzwi wzdłuż tej ulicy zostały oddane lokalnym artystom do pomalowania, a niektóre z nich wyświetlają także rzeźby.

  1. Wynajmij samochód i odkrywaj wyspę

Madera ma tylko 800 km², ale oferuje zróżnicowane krajobrazy i miejsca warte odwiedzenia rozsiane po całej wyspie (patrz poniżej). Wybrzeże północne jest szczególnie spektakularne. Wyobraź sobie jazdę wzdłuż skalistego wybrzeża, z klifami po lewej stronie i krystalicznie czystym morzem po prawej. Nie można się oprzeć zatrzymaniu się, aby zrobić zdjęcie kolorowym kwiatom przydrożnym lub całemu zboczowi pokrytemu drzewami bananowymi.

  1. Wędruj wzdłuż Levada

Levada to kanały irygacyjne charakterystyczne dla Maderze. Nadal przynoszą one wodę z gór, meandrując przez bujną roślinność górską. Wędrowcy mogą podążać za ich krętymi ścieżkami przez godziny. Krajobraz jest piękny, a Laurisilva – największy na świecie las laurowy na Maderze, jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO. Wspinaj się na szczyt góry, aby podziwiać wspaniałe widoki na wybrzeże.

  1. Zanurz się w akwarium Maderze

Jednym z najbardziej imponujących doświadczeń w akwarium Maderze jest możliwość zanurzenia się w 500 000 litrach słonej wody, nurkując z rekina, płaszczki, mureny i setkami innych ryb. Przed zanurzeniem się w akwarium doświadczony instruktor zabierze cię na zewnętrzny, naturalny basen morski. Nauczysz się obsługi sprzętu i oddychania pod wodą. Przyjaciele i rodzina, którzy nie biorą udziału w nurkowaniu, mogą obserwować z drugiej strony szyby akwarium i robić zdjęcia.

  1. Naturalne baseny morskie

W miejscowości Porto Moniz, na północno-zachodnim krańcu wyspy, znajdują się naturalne słone baseny kąpielowe. Są one otoczone wulkanicznymi skałami, które utrzymują morską wodę, odnawianą na przypływie, w chłodzie i orzeźwiającej temperaturze.

  1. Loty paralotniowe

Madera, z spektakularnymi klifami i bujnymi dolinami po jednej stronie oraz Oceanem Atlantyckim po drugiej, to idealne miejsce do paralotniarstwa. Istnieje kilka świetnych miejsc do startu i lądowania, zwłaszcza w okolicach Madalena do Mar na południu, oraz wiele doświadczonych firm oferujących paralotniarstwo, takich jak Aeroclub of Madeira lub Madeira Adventures.

  1. Obserwacja wielorybów i delfinów

Madera to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji delfinów i wielorybów. Istnieje około 80 gatunków walenia na świecie, a na Maderze można zobaczyć 29 z nich przez cały rok. Istnieje 90-procentowa szansa, że zobaczysz co najmniej 1-2 gatunki delfinów, które wesoło będą pływać wokół łodzi, a jeśli masz szczęście, możesz nawet natknąć się na rodzinę wielorybów. Nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu, kremu do opalania i wodoodpornej bluzy.

  1. Wspinać się w kanionach dla adrenaliny

Park Ekologiczny Funchal, położony tuż za stolicą Maderze, oferuje naturalne otoczenie do wycieczki w kaniony, abseilingu z 15-metrowych klifów lub skoków z wodospadów do naturalnych basenów i kąpieli w leśnych rzekach.

  1. Posłuchaj Fado

Fado to styl melancholijnej muzyki, który ma swoje korzenie w XIX-wiecznej Portugalii. Zwykle wokalista jest towarzyszony przez kilku gitarzystów, którzy grają te smutne dźwięki.

Wybierz się do rodzinnego Sabor a Fado w Funchal, małej restauracji zaledwie z sześcioma stołami, która serwuje typową kuchnię maderiańską. Radość z tego miejsca polega na tym, że cała rodzina będzie śpiewać fado na zmianę dla gości.

Podobne doświadczenie można przeżyć w Snack Bar Vila w Calheta.

  1. Spójrz w dół z tarasu Cabo Girão Skywalk

Z wysokości 589 metrów, Cabo Girão Skywalk to najwyższy chodnik na klifie w Europie i drugi na świecie (po Grand Canyon, który znajduje się na wysokości 1450 metrów). Od czasu budowy platformy z szklanym dnem w 2012 roku można teraz wejść w otchłań i patrzeć w dół na morze. Ze 1800 codziennymi odwiedzającymi, Skywalk jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na Maderze.

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *