9 miejsc wartych odwiedzenia w Rzymie poza głównymi szlakami turystycznymi

Rzym słynie z niesamowitego Koloseum, Palatynu, Forum Romanum i oczywiście Watykanu. Problem polega na tym, że wszyscy chcą je odwiedzić. Zamiast tego udaj się do fascynujących muzeów archeologicznych i miejsc na obrzeżach Rzymu.

Oto dziewięć miejsc poza głównym szlakiem do zwiedzenia w Wiecznym Mieście.

  1. Kościół św. Klemensa

Kościół św. Klemensa, położony za Koloseum, na Via San Giovanni, to piękna starożytna bazylika zbudowana w stylu romańskim w XII wieku za pontyfikatu papieża Paschalisa II. Wśród czterech odrębnych poziomów archeologicznych znajduje się słynny mithraeum z III wieku i wczesna chrześcijańska bazylika z IV wieku n.e.

W XIX wieku rozpoczęto wykopaliska pod bazyliką, gdzie znaleziono pozostałości bazyliki z IV lub początku V wieku dedykowanej św. Klemensowi.

Punktem centralnym jest mozaika z Chrystusem na krzyżu, przedstawionym jako Drzewo Życia, z którego wypływają cztery rzeki raju. Z korzenia Drzewa Życia wyrastają liczne winorośle, które karmią olśniewającą różnorodność obrazów: ptaki, łanie, kosze pełne owoców, putta (pogańskie kupidy), pasterz ze swoimi owcami, wiejska kobieta karmiąca kury i doktorzy Kościoła.

Motyw mozaiki na podłodze rozciąga się wzdłuż centralnej nawy, jakby przedłużając ofertę raju dla wszystkich, którzy wchodzą.

Poniżej znajduje się kolejna warstwa struktur, część z nich datuje się na I wiek n.e. Schodząc po schodach i przekraczając trzywarstwową stratyfikację pod Kościołem św. Klemensa, cofasz się w czasie do bazyliki z IV wieku i jeszcze wcześniejszych pozostałości kultu Mitry, które są dobrze zachowane. Możesz usłyszeć płynącą wodę, taką jak wtedy, kiedy spływała w kierunku Tybru.

Pod Kościołem św. Klemensa znajduje się stanowisko archeologiczne, a także Domus rzymska pod Kościołem Ss. Giovanni i Paolo na Wzgórzu Caelian.

  1. Bazylika św. Jana

Odwiedź miejsce, gdzie znajdowała się Bazylika św. Jana i Pawła na Wzgórzu Caelian, przekraczając Via Celimontana. Domus rzymska pod bazyliką, znajdująca się w malowniczym otoczeniu Clivius Scauri, pełniła rolę starożytnego rzymskiego szlaku w dzielnicy Caelian. Zawiera ona relikwie dwóch męczenników, znakomite późnorzymskie freski oraz nymfaeum.

  1. Campo Marzio

Campo Marzio, dedykowane bogu wojny Marsowi, to miejsce, gdzie rzymscy żołnierze uprawiali sporty i ćwiczenia.

W czasach cesarskich obszar ten, obecnie historyczne centrum Rzymu, mieścił się między placem Wenecja, placem Navona i Piazza del Popolo. Cesarz Oktawian August używał go do publicznej rozrywki i budowy teatrów, łaźni, portyków i świątyń.

Rozpocznij swoją wędrówkę od Via dell’Arco della Ciambella, niedaleko placu Argentina, gdzie wciąż można zobaczyć starożytne Łaźnie Agryppy.

  1. Via della Palombella

Kontynuuj w kierunku placu przy Rotundzie Panteonu. Tuż przed placem, obok Rotundy Panteonu, spójrz w górę na Via della Palombella, aby podziwiać wspaniałe ruiny Bazyliki Neptuna. Bazylika została zbudowana w 25 p.n.e. przez Marco Vipsania Agryppę, zięcia i admirała cesarza Oktawiana Augusta, ku czci boga morza Neptuna, by uczcić jego zwycięstwo morskie nad Markiem Antoniuszem i Kleopatrą w Azio w 31 p.n.e.

Następnie odwiedź imponujący i dobrze zachowany budynek świątyni Panteonu. W VII wieku został przekształcony w Kościół Santa Maria ad Martyres, a później służył jako opera cesarza Hadriana.

  1. Świątynia Panteonu i Piazza di Pietra

Spacer kontynuuje się w kierunku pięknej Piazza di Pietra, w kierunku ruin ogromnej Świątyni Hadriana. Cesarz Antoninus Pius wzniósł świątynię w 145 n.e. ku czci boskiego Hadriana.

W 1831 roku budynek został przekazany dla Giełdy Rzymskiej. Wciąż można zobaczyć 11 białych marmurowych kolumn korynckich, osiągających 15 metrów wysokości.

  1. Piazza Colonna

Możesz następnie udać się na spacer w kierunku Piazza Colonna. Na środku placu, naprzeciwko Pałacu Chigi, znajduje się kolumna Marka Aureliusza, wzniesiona ku czci cesarza Marka Aureliusza przez jego syna Kommodusa, by uczcić jego zwycięskie kampanie przeciwko plemionom germańskim Marcomanni, Sarmatom i Kwadom między 176 a 192 n.e.

Następnie udaj się na spacer na Piazza Augusto Imperatore, aby odwiedzić Mauzoleum Augusta, wspaniały okrągły grobowiec cesarza Augusta. Mauzoleum zostało zbudowane przez Augusta w 28 p.n.e., gdy wrócił z Aleksandrii po zdobyciu Egiptu i pokonaniu Marka Antoniusza w Azio w 31 p.n.e. Podczas wizyty Augusta w hellenistycznym grobie Aleksandra Wielkiego zainspirował się jego okrągłym kształtem i postanowił zbudować własne mauzoleum.

Następnie udaj się do wspaniałego marmurowego ołtarza Pokoju zbudowanego przez cesarza Augusta w 9 p.n.e., aby upamiętnić bezpieczny powrót Augusta po trzech latach spędzonych w Hiszpanii i Galii. Ołtarz jest wyrzeźbiony w mitologiczne sceny przedstawiające legendarnych postaci, takie jak założyciele Rzymu Romulus i Remus, bohater Eneas, symboliczne postaci bogini Rzymu i bogini Tellus. Jest także długi fryz przedstawiający procesję rodziny cesarskiej, która uczestniczy w ofierze na ołtarzu.

  1. Dzielnica Testaccio

Innym fascynującym obszarem starożytnego Rzymu jest dzielnica Testaccio, położona na prawym brzegu rzeki Tyber. Dzielnica ta jest jedną z najautentyczniejszych dzielnic Rzymu, bogatą w historię i świadectwa archeologiczne. To tutaj narodziła się „cucina romana” (kuchnia rzymska), a wiele restauracji oferuje różnorodne dania rzymskie.

To także port starożytnego Rzymu, „Emporium”, oraz ruchliwe centrum handlowe Cesarstwa Rzymskiego. Starożytne magazyny, takie jak „Porticus Aemilia”, wciąż są ukryte na ulicach i zaułkach dzielnicy. Sztuczny wzgórek, zwany „Monte Testaccio”, powstał z „testae”, fragmentów rozbitych amfor datowanych na okres Cesarstwa Rzymskiego.

Na koniec możesz udać się na spacer w nowy obszar targowy, aby spróbować domowych dań rzymskich przygotowywanych przez sprzedawców przy licznych stoiskach z jedzeniem na ulicy. Wypróbuj pyszną ręcznie krojoną szynkę i kulki mozzarelli di bufala na stoisku Enzo i Lina, wykwintne sławne „panini” z gotowaną wołowiną (alla picchiapò) i „trippa alla romana” na stoisku Sergiosa „Mordi and Vai”, smakowite siziliańskie „cannoli” od „Dess’ Art” Costanzy Fortuna, a dla miłośników wina koniecznie spróbuj domowego włoskiego wina od popularnego stoiska Orazio.

  1. Niektóre czołowe muzea

Jeśli masz czas, warto odwiedzić niektóre znakomite muzea. Muzeum archeologiczne Palazzo Massimo, położone na Largo di Villa Peretti, niedaleko dworca Termini, mieści jedną z najważniejszych kolekcji fresków, malowideł ściennych i mozaik pochodzących z rzymskich willi. Zachwycającym przykładem jest cudowny triclinium Liwii, żony Augusta, z willi Liwii w Gallinas albas w Prima porta. Pokazuje on wspaniały ogród z drzewami owocowymi i kwiatami, jednym z najważniejszych przykładów malarstwa augustiańskiego z I wieku n.e.

Oprócz kolekcji marmurów rzymskich znajdują się tu także wspaniałe freski z willi Farnesina, która należała do córki Augusta, Julii, i jej męża Agryppy.

Narodowe Muzeum Etruskie w Villa Giulia opowiada o rytuałach etruskiego sympozjum wina oraz jego symbolicznym i religijnym znaczeniu, zwyczajach i mitach.

Wiele waz zostało sprowadzonych z Grecji. Malowane obrazy opowiadają o mitach i legendach wykonywanych podczas ceremonii, towarzyszących dźwiękom instrumentu w atmosferze kadzidła.

  1. Poza Rzymem: starożytna Ostia

Zachwycające miejsce starożytnej Ostii, portu starożytnego Rzymu, to małe Pompeje pełne dobrze zachowanych zabytków i prywatnych budynków, które dają pojęcie o żywym życiu codziennym jego mieszkańców. Obejmuje to Wille Hadriana, wspaniałą willę zbudowaną przez cesarza Hadriana u podnóża wzgórz Tivoli, oraz sanktuarium Herkulesa Victora na akropolu w Tivoli.

Słynne sanktuarium Fortuny Primigenia, położone w pobliżu starożytnego Praenestae (tylko około 30 km od Rzymu), jest jednym z najbardziej niezwykłych przykładów rzymskiej architektury sakralnej. Według starożytnych źródeł naturalna jaskinia zwana „Antro delle Sorti” (Jaskinia Losów) była miejscem Proroctwa bogini Fortuny Primigenia, która przepowiadała przyszłość z tajemniczych tabliczek (tzw. Sortes Praenestinae – Losy Palestrina). Dziecko zstępowało w mrok głębokiej studni, wracając z wypisaną tabliczką z „sors” (odpowiedzią) bogini.

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *