10 rzeczy w samolocie, których unikać

1 – Zamienianie miejsc

Wiele osób czuje się nieswojo, kiedy widzi, że ktoś prosi obcego pasażera o zamianę miejsc przed startem. Czy w ogóle powinniśmy prosić?

„Po prostu niepodobanie się własnego miejsca nie jest wystarczającym powodem do zmiany – musisz uzasadnić swoją prośbę. Na przykład, jeśli jest wolne miejsce przy ścianie i jesteś bardzo wysoki/wysoka, możesz to zaznaczyć. Jeśli zamiana miejsc nie jest możliwa, nie wywołuj niepotrzebnych kłótni ani nie bądź niegrzeczny – po prostu przyjmij to z uśmiechem i dobrej woli.”

2 – Buty na sobie czy zdejmować?

Nikt nie lubi oglądać obnażonych, spoconych stóp, ale niektórzy ludzie i tak to robią. Lepszym wyborem jest zostawienie butów na nogach, ale jest to również akceptowane podczas dłuższych lotów.

„Upewnij się, że Twoje stopy nadają się do publicznego oglądania (lub są w skarpetkach) i całkowicie wolne od nieprzyjemnych zapachów. Trzymaj je dla siebie: nigdy nie kładź ich na siedzeniu ani, co gorsza, na podłokietniku fotela przed Tobą.”

3 – Przygotuj się na płynne przejście przez kontrolę bezpieczeństwa

Przechodzenie przez kontrolę bezpieczeństwa bywa stresujące, a jeszcze bardziej irytujące jest to, gdy osoba przed Tobą wydaje się nie zauważać wyraźnych zasad dotyczących płynów, tego co może pozostać w torbie, a co trzeba wyjąć.

„Wiedz, gdzie są Twoje urządzenia elektroniczne, miej swoje płyny spakowane i gotowe, opróżnij kieszenie z wyprzedzeniem. Nie opóźniaj wszystkich szukaniem tabletu w torbie lub uderzania w wykrywacze metalu paskiem. Zasady są jasne, więc zaplanuj z wyprzedzeniem i trzymaj się ich.”

4 – Etykieta podczas wejścia na pokład

Niektórzy biegną po lotnisku, jak tylko ogłoszą bramkę, aby upewnić się, że są na początku kolejki. Inni patrzą z daleka, myśląc: „i tak wszyscy wsiądziemy”.

„Niektórzy lubią być w kolejce zaraz przed otwarciem bramki, inni wolą wsiadać na pokład później. To naprawdę kwestia osobistego wyboru, ale w każdym przypadku trzeba stać w kolejce w porządku, szanować prywatną przestrzeń innych osób i jeśli chodzi o lot, opóźnianie całego samolotu przez późne wchodzenie na pokład nigdy nie jest uważane za 'modne spóźnienie’.”

5 – Pić, czy nie pić?

Wypicie kilku drinków przed startem może być częścią doświadczenia podróżowania, ale nie jest przyjemnie, kiedy pasażer na pokładzie widocznie wypił ich zbyt wiele. Sugerujemy mądre spożywanie alkoholu:

„Kieliszek lub dwa na lotnisku są w porządku, ale próba wejścia na pokład, jeśli jesteś w stanie nietrzeźwości, jest niegrzeczna wobec innych pasażerów i załogi. Ryzykujesz źle się poczuć w trakcie lotu, być niestabilnym podczas przemieszczania się po kabinie, irytować innych pasażerów lub, co gorsza, zostać odmówionym wejścia na pokład.”

6 – Rozmawianie z obcym siedzącym obok

Czy jest akceptowalne rozpoczęcie rozmowy z osobą siedzącą obok?

„To dobre maniery, aby zauważyć osobę obok siebie, ale czytaj uważnie jej język ciała. Zazwyczaj jest jasne, czy ktoś chce rozmawiać czy raczej być samotnym. Bądź pomocny i chętny (podawaj tace/napoje, wstawaj, aby go wypuścić itp.), ale szanuj jej prywatną przestrzeń i poziom socjalizacji.”

7 – Smakowite jedzenie

Nie ma nic gorszego niż siedzenie w samolocie obok osoby, która wyjmuje śmierdzące jedzenie. Jest właściwie niegrzeczne.

„Ograniczone przestrzenie w kabinie i niewielka cyrkulacja powietrza sprawiają, że śmierdzące jedzenie jest zdecydowanym „nie”. Jeśli posiłki serwowane przez linię lotniczą mają szczególnie intensywny zapach, to nie zależy od pasażerów, ale przynoszenie na pokład śmierdzących kanapek lub fast foodów jest niewłaściwe i egoistyczne.”

8 – Zasady rozkładania foteli

Bezmyślne rozkładanie fotela spowodowało wylewanie się napojów, upuszczanie laptopów, a nawet doprowadziło do bijatyk. Choć każdy ma prawo rozłożyć fotel, to dobre maniery są mile widziane.

Nie rozkładaj fotela od razu po starcie ani w trakcie podawania napojów/jedzenia. Najlepiej jest poczekać, aż zostanie wyłączone oświetlenie kabiny i rozpocznie się cicha część lotu. Gdy zaczyna się znów robić się ruchliwie – przed posiłkiem podawanym przed lądowaniem itp. – wróć do bardziej wyprostowanej pozycji, aby dać wystarczającą przestrzeń wszystkim za tobą.”

9 – Klaskać, czy nie klaskać

Możesz myśleć, że oklaskiwanie po lądowaniu jest formą uznania. Prawda jest taka, że jest to niegrzeczne wobec pilotów. Oto dlaczego:

„Oklaski nie są konieczne po lądowaniu i są niegrzeczne wobec pilotów. Jeśli lądowanie jest dobre, oklaski sugerują zdziwienie taką umiejętnością; jeśli lądowanie jest złe, oklaski byłyby obraźliwie sarkastyczne.”

10 – Wysiadanie z samolotu

Niektórzy pasażerowie zdają się być na misji, aby jako pierwsi wysiąść, podczas gdy inni pozostają na swoich miejscach i czekają, aż tłum zwolni. Jedynym sposobem na łatwe wyjście jako pierwszy jest „wydanie dodatkowej opłaty za miejsce przy drzwiach, zamiast pchać się lub szarżować wzdłuż korytarza”.

„Zasada jest prosta: poczekaj swojej kolejki, ale bądź gotów. Spakuj swoje rzeczy i pomóż innym, którzy próbują sięgnąć po bagaże w schowkach nad głową. Kiedy przyjdzie czas, aby wyjść, pozwól ludziom z kilku rzędów bezpośrednio przed tobą wyjść, gdy będziesz schodzić po kabinie.”

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *