10 pomysłów na podróż po Macedonii Północnej

Republika Macedonii Północnej to ostatnia dzika przestrzeń w Europie, małe państwo bałkańskie z tysiącami lat historii i kultury, graniczące z Bułgarią i Grecją. W 2019 roku odwiedziło ją nieco ponad trzy czwarte miliona turystów zagranicznych.

Chociaż wielu z nich zapewne chciałoby zachować skarby Macedonii Północnej dla siebie, to jednak ten niezwykły kraj to tajemnica, którą warto się podzielić.

Jeśli szukasz miejsc do odwiedzenia w tym roku, które są nieduże, niedrogie i blisko, oto 10 powodów, dla których Macedonia Północna powinna znaleźć się na czele twojej listy.

  1. Wina macedońskie

Czy wiesz, że wina w Macedonii Północnej produkowane są od ponad 4000 lat? To wystarczająco długi czas, aby doskonalić sztukę produkcji wina.

Międzynarodowe szczepy winorośli, takie jak Cabernet Sauvignon i Pinot Grigio, rosną obficie na winnicach, podobnie jak rodzime szczepy, których rzadko spotyka się gdzie indziej.

W rzeczywistości 90 procent wszystkich winorośli Vranec na świecie rośnie w Macedonii Północnej, a Macedończycy obchodzą Światowy Dzień Vraneca co październik z festiwalem wina i degustacjami w swoim stolicy, Skopje.

Turystyka winiarska w Macedonii Północnej rośnie, coraz więcej winnic i winiarni otwiera się dla odwiedzających. Zachęcamy do zaostrzenia apetytu przed wyjazdem wirtualnym zwiedzaniem Winery Tikves. Następnie zaplanuj trasę, obejmującą Winery Lazar i Winery Popova Kula. Oferują one wycieczki, degustacje i miejsca do noclegu w swoich malowniczych winnicach.

  1. Stary Bazar w Skopje

Stary Bazar jest centrum handlowym Skopje od XII wieku. Znajdował się blisko rzeki Wardar i głównej drogi handlowej między Sarajewem a Atenami.

Osmańczycy wybudowali tu rozległą sieć budynków targowych, karawanserajów, meczetów, pomników i całej infrastruktury potrzebnej średniowiecznemu kupcowi. Trzęsienia ziemi, ogień i czas wszystko to miały wpływ, ale nadal jest to fascynująca, kulturowo bogata część miasta do zwiedzania.

Dziś Stary Bazar jest chroniony jako dziedzictwo kulturowe. W tej samej okolicy wybudowano dwa muzea: Muzeum Republiki Macedonii Północnej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej, co jeszcze bardziej podnosi jego atrakcyjność. Zarezerwuj dużo czasu na przechadzkę po historycznych ulicach, naciesz się atmosferą i udaj się na dachowy bar w Hotelu Arka na zachód słońca.

  1. Klasztor św. Jovana Bigorskiego

Prawosławny Klasztor św. Jovana Bigorskiego (św. Jana Chrzciciela) znajduje się w Mavrovo, w zachodniej części Macedonii Północnej. Założony pierwotnie w 1020 roku, został zniszczony przez Osmanów w XVI wieku, a następnie odbudowany.

Klasztor przylega do zbocza wzgórza i oferuje wspaniałe widoki na doliny. W klasztorze nadal mieszka wspólnota mnichów, chociaż gościnnie przyjmują odwiedzających. W klasztorze można podziwiać spektakularne freski i drewnianą ikonostasę, a także dużą kolekcję relikwii.

  1. Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i leży na granicy Macedonii Północnej i Albanii. To jedno z najstarszych i najgłębszych jezior w Europie, ważne rezerwaty biosfery, a także niezaprzeczalnie malownicze miejsce do relaksu.

Jako turysta, prawdopodobnie będziesz mieszkać w Ochrydzie lub Strudze, które leżą bezpośrednio nad brzegiem jeziora. Hotel Pela jest ukryty wśród lasu sosnowego w parku narodowym, oferując zapierające dech w piersiach widoki na jezioro, a w Camp Krste Jon w Strudze możesz spędzić noc w domek na drzewie, co zwiększa ekscytację twojej przygody.

  1. Trasy piesze w Macedonii

Macedonia Północna może poszczycić się niektórymi z najlepszych tras pieszych w Europie, przy czym w ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele nowych szlaków dzięki funduszom UE. Ema Fildishevska z Macedonii Travel była pionierem w rozwoju tras, opracowując opcje dla turystów pieszych i rowerzystów górskich. Stworzyła ponad 20 tras jednodniowych do samodzielnego zwiedzania oraz różne dłuższe trasy, z możliwością noclegu w domach wypoczynkowych. Najpiękniejsze miejsca do pieszych wędrówek w Macedonii Północnej to Góry Szaara (jedne z największych masywów w Bałkanach), Lesnica, Via Dinarica i Kanion Matka.

  1. Jazda konna w stylu Sherpa

Bałkańskie konie górskie są wytrzymałe i pewne siebie na stromym terenie. W siodle można pokonywać mile na obszarach dzikiej, pięknej przyrody parków narodowych Macedonii Północnej i innych dziewiczych terenach wiejskich.

Sherpa Horse Riding znajduje się w Parku Narodowym Mavrovo, otoczonym lasami, krystalicznie czystymi rzekami i górskimi łąkami. Jazda na szlaku Plemienia Miyak przez sześć dni to niezapomniane przeżycie dla miłośników koni, obejmujące dramatyczne krajobrazy i starożytne miejsca, możliwość doświadczenia autentycznej wiejskiej gościnności oraz tradycyjne aktywności, takie jak doić kozę i wytwarzanie sera.

  1. Sporty zimowe w Macedonii Północnej

Macedonia Północna to destynacja przez cztery pory roku, równie ekscytująca w zimowych miesiącach, co w pełni lata. Od stycznia do marca miłośnicy sportów zimowych będą mieli okazję do uprawiania swojej pasji, korzystając z kilku ośrodków narciarskich i mnóstwa opcji w terenie.

Macedonia Północna była jednym z pierwszych krajów w Europie, które oferowały narciarstwo kotem, a możesz jeździć z lokalnymi mieszkańcami dzięki Eskimo Freeride. Idea tej aktywności jest prosta: jedziesz na górę na specjalnie zaprojektowanym ratraku śnieżnym, dostając się do miejsc, do których nie docierają wyciągi narciarskie. Następnie możesz zjeżdżać na nartach lub snowboardzie po gęsto pokrytych śniegiem terenach, z dala od innych ludzi.

Osoby, które woleją narciarstwo z nieco więcej infrastruktury i nieco mniej adrenaliny, mogą udać się do ośrodka narciarskiego w Resort Mavrovo, gdzie czeka na nich łagodniejsza przygoda zimowa.

  1. Kuchnia macedońska

Kiedy ostatnio jadłeś w macedońskiej restauracji? Jeśli jeszcze nie miałeś okazji skosztować tych dań, to najwyższy czas to nadrobić.

Kuchnia macedońska odzwierciedla wpływy bałkańskie, śródziemnomorskie i tureckie oraz wykorzystuje najlepsze lokalne, sezonowe składniki, wielu z nich pochodzi z upraw ekologicznych. Nie tylko macedońskie jedzenie jest pyszne, ale restauracje są niesamowicie przystępne cenowo, a dobre danie dla dwóch osób często kosztuje nie więcej niż 50 złotych.

Jedną z najlepszych restauracji w Macedonii Północnej jest Dom Miyaków, bardzo blisko klasztoru św. Jovana Bigorskiego.

Serwują domowy chleb i lokalnie wytwarzane sery i wędliny, a także przysmaki takie jak grillowana pstrąg, bogate gulasze pieczone w glinianych garnkach oraz malidzano, dip lub pasta z bakłażana i papryki, przyprawiona dzikimi ziołami z wzgórz.

  1. Ślub w Galicniku

Udział w weselu to doskonały sposób na zanurzenie się w lokalnej kulturze. W Macedonii Północnej co roku w lipcu odbywa się Festiwal Ślubu w Galicniku, który trwa pięć dni. Pary z całego kraju rywalizują, aby świętować swoje wesele podczas festiwalu, ale co roku wybierana jest tylko jedna para młoda.

Podczas festiwalu odbywa się koncert na żywo i tradycyjne tańce zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, a goście ubierają się w swoje najlepsze narodowe stroje. To jedno z najpopularniejszych wydarzeń w kalendarzu zarówno dla miejscowych, jak i turystów.

  1. Wysoko w niebo

Rzeki, jeziora i góry Macedonii Północnej są jednymi z najbardziej spektakularnych, a jednocześnie najmniej rozwiniętych w Europie. I chociaż te rozległe dzikie obszary są cudowne z ziemi, to zupełnie inny sposób odkrywania ich to lot widokowy.

Istnieją aktywności lotnicze dostępne dla każdego budżetu i apetytu na ryzyko, począwszy od paralotniarstwa i skoków spadochronowych w tandemie po bardziej spokojne loty balonem na gorące powietrze nad parkami narodowymi.

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *