Kanazawa

Bogate dziedzictwo kulturowe i historia artystycznych innowacji i doskonałości

Kanazawa jest stolicą prefektury Ishikawa, wąskiego pasma ziemi na głównej wyspie Honsiu w Japonii wzdłuż Morza Japońskiego. Był jednym z najważniejszych ośrodków kultury i sztuki w okresie Edo i pozostaje rajem dla miłośników sztuki i sępów kultury. To miasto zawiera muzea i warsztaty dotyczące wszystkiego, od złotych liści po samurajów.

Jak się tam dostać

Kanazawa może być dostępny z kilku dużych miast w Japonii, w tym z Tokio, Kioto, Osaki i Nagoi.

Z Tokio Kanazawa znajduje się około 2 godziny i 35 minut na stacji Hokuriku Shinkansen ze stacji JR Tokyo w pociągach Kagayaki i Hakutaka, które zatrzymują się na dworcach Nagano i Toyama. Istnieją również loty z Haneda na lotnisko Komatsu (godzina jazdy samochodem od Kanazawa).

Z Osaki i Kioto skorzystaj z Thunderbirda z limitem ekspresji JR. Trwa około 2 godziny i 25 minut, a także zatrzymuje się w Fukui i Kaga Onsen.

Z Nagoi, JR Limited Express Shirasagi łączy się bezpośrednio z Kanazawa w około trzy godziny.

Szybkie fakty

Strona zamożnego klanu Kaga (rodzina Maeda) w okresie Edo (1603-1867), drugiego najpotężniejszego klanu feudalnego po szogunacie Tokugawa

Nazwa Kanazawa oznacza dosłownie bagno złota, a dziś miasto dostarcza 99 procent złotych liści w Japonii

Położony pomiędzy Morzem Japońskim i górami na głównej wyspie Japonii Honsiu
Art haven

Podczas prosperującego i względnie spokojnego okresu Edo (1603-1867) rozwinęła się żywa kultura sztuk pięknych i rzemiosła, a Kanazawa stała się kulturalną stolicą zachodniego wybrzeża Japonii. Artyści i rzemieślnicy z całej Japonii przybyli osiedlić się w Kanazawa, doskonaląc kulturę unikalną dla Kanazawa na przestrzeni wieków.

W Kanazawa dziś znajdziesz tradycyjną i nowoczesną sztukę i architekturę, szeroką gamę japońskich rzemiosł, takich jak lakieru maki-e, ceramiki Kutani-yaki, oraz szermierki, gejsze i dzielnice samurajów, i jeden z najpiękniejszych i najbardziej uznanych tradycyjnych krajobrazów ogrody w Japonii.

Miasto samurajów

Każda wizyta w Kanazawie powinna obejmować wizytę w zamku Kanazawa i ogrodzie Kenrokuen znajdującym się w samym sercu miasta. Miejsce parku zamkowego i ogrodu było centrum władzy domeny Kaga od 1583 r. Do końca okresu Edo w 1867 r., Kiedy Kanazawa rozkwitała jako miasto sztuki i kultury.

Zanurz się w stylu życia samurajów spacerując wąskimi uliczkami wyłożonymi starymi ziemnymi murami w dzielnicy Nagamachi Samurai, położonej w pobliżu parku zamkowego Kanazawa. Tam można dostrzec w życiu samuraja w Casa Samurai Nomura, odrestaurowanym domu z pięknym małym ogrodem.

Złoty standard

Złoty liść, czyli kinpaku, to złoto, które zostało zrolowane płasko przez maszynę, a następnie pobite w bardzo cienki kwadratowy arkusz.

Dziś można znaleźć wszelkiego rodzaju rzemiosła wykonane z kinpaku w Kanazawa, w tym ceramiki, stolarki, produktów kosmetycznych i żywności, w szczególności w dzielnicy Higashichayagai, w pobliskim Muzeum Złotych Liści Kanazawa Yasue oraz w kompleksie handlowym Kanazawa Station. Spróbuj doświadczenia praktycznego i weź ze sobą kawałek domu Kanazawa.
Rozwiń swoje horyzonty poprzez sztukę i kulturę

Muzeum Sztuki Współczesnej w XXI wieku prezentuje współczesne dzieła z całego świata, a Muzeum Prefektury Ishikawa skupia się na sztuce tradycyjnej i współczesnej przez artystów z Ishikawy. Istnieje również Muzeum D. Suzuki, muzeum poświęcone życiu D.T. Suzuki, w którym można odpocząć w atmosferze Zen. Dodatkowo istnieje kilka małych muzeów, w których możesz zrozumieć kimono Kaga Yuzen i gra Noh.

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *