Kiedy jest najlepszy czas, aby odwiedzić Cypr?

Wyspa Cypr, idealnie położona na wschodnim Morzu Śródziemnym, ma łagodne zimy i gorące lata, co sprawia, że kraj ten jest destynacją na wakacje przez cały rok. Nigdy nie ma złego czasu na odwiedzenie, a kiedykolwiek przyjdziesz, znajdziesz tu piękne plaże z miękkim piaskiem, tysiącletnią historię, mnóstwo kultury oraz doskonałą kuchnię.

Oto przedstawiamy niektóre z sezonowych atrakcji wyspy.

Wiosna

Na początku wiosny na Cyprze może zdarzyć się kilka opadów deszczu, ale przez większość czasu będziesz cieszyć się ciepłym blaskiem śródziemnomorskiego słońca. Dzienna temperatura waha się od łagodnych 15 °C do „idealnych” 28 °C w kwietniu.

Porada: Sezon turystyczny jeszcze się nie rozpoczął, więc możesz cieszyć się spokojnymi plażami i chillową atmosferą.

Porównywalnie niższe temperatury są idealne do aktywności na świeżym powietrzu, od kajakarstwa po nurkowanie (z kombinezonem). Szorstkie, wapienne skały są rajem dla wspinaczy, a jeśli jesteś początkującym wspinaczem, firma Zephyros Adventure Sports w Pafos organizuje indywidualne i grupowe kursy.

Wiosna to najlepszy czas, aby doświadczyć natury, ponieważ krajobraz jest w pełnym rozkwicie. Dzikie fioletowe storczyki pojawiają się rzadko na początku kwietnia, a malowniczy krajobraz jest malowany każdym odcieniem zieleni. Najlepiej doświadczyć natury w jednym z parków narodowych wyspy. Park Narodowy Akamas na zachodnim wybrzeżu Cypru to chroniony obszar przyrody, który oferuje widoki na malowniczą Zatokę Chrysochou.

Wiosna oznacza również najważniejsze wydarzenie w kalendarzu greckiego prawosławia. Przyjaciele, rodziny i turyści świętują Wielkanoc, która odbywa się w pierwszą niedzielę po pełni księżyca.

W miarę zbliżania się Wielkanocnego weekendu, Cypr staje się centrum festiwali i uroczystości. W Wielki Piątek każda wioska organizuje procesję z epitafium z własnymi, unikalnymi tradycjami. O północy w sobotę odbywa się ogromna impreza, a rodziny wracają do domu na ucztę, aby uczcić zakończenie 40 dni postu.

Lato

Maj oznacza początek szczytu sezonu turystycznego, a turyści zaczynają masowo przybywać. W ciągu lata temperatury sięgają skwarnych 40°C. Kluby nocne, bary i restauracje są zapełnione zarówno miejscowymi mieszkańcami, jak i turystami, którzy korzystają z pięknej pogody i atmosfery imprezowej. Cypr organizuje kilka festiwali piwa i wina latem, w tym Festiwal Wina w Limassol i Festiwal Piwa w Pafos.

Porada: Lipiec i sierpień to najlepszy czas na nurkowanie i snorkelling, ponieważ morze jest jak wanna, osiągając temperatury nawet do 33°C. To przyciąga ogromną różnorodność podwodnych gatunków, od zielonych żółwi po błękitne manty.

Oprócz obserwacji morskich stworzeń, można również nurkować przy imponujących wrakach statków. Najbardziej znanym jest Zenobia, prom, który zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu w 1980 roku i jest uważany za jedno z najlepszych miejsc do rekreacyjnego nurkowania na świecie.

Jeśli nie znosisz upału, udaj się w góry Troodos, gdzie znajduje się Góra Olimp. Obsadzona ogromnymi obszarami lasów, jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie można uciec przed palącym słońcem. Odkryj ukryte klasztory i urocze wsie, takie jak Kakopetria, z kamiennym placem centralnym i dzielnicą średniowieczną.

Jesień

We wrześniu miejscowe dzieci wracają do szkoły, a turyści wracają do domu, więc to najlepszy czas na odwiedzenie, jeśli szukasz spokoju. Temperatury nadal są ciepłe i przyjemne, a szanse na deszcz są niewielkie. Wrzesień to także czas, kiedy wylęgają się i wychodzą z jaj małe żółwie morskie.

1 października obchodzona jest rocznica uzyskania przez Cypr niepodległości od Brytyjczyków. Jest to dzień wolny od pracy, a wyspa obchodzi go festiwalami, paradami i pokazami wojska.

W miarę zbliżania się końca października, zaczynają padać pierwsze deszcze. Suchy, suchy krajobraz odżywa, a natura cieszy się upragnionym napojem. Biznesy zaczynają przygotowywać się na sezon zimowy, więc to doskonały czas na zakupy i korzystanie z znacznych zniżek na hotele.

Zima

We listopadzie i grudniu temperatury rzadko spadają poniżej jednej cyfry i mogą sięgać nawet 18 stopni. Zimowe burze powodują gwałtowne

wzrosty morza, co zapewnia idealne warunki wodne dla zapalonych entuzjastów sportów wodnych.

To także dobry czas na piesze wycieczki, ponieważ krajobraz nie jest już tak suchy i krusty, a towarzyszyć ci będzie piękny, ciepły wiatr.

Boże Narodzenie i Nowy Rok są świętowane z tradycyjną radością i entuzjazmem na Cyprze. Od końca listopada wyspa jest ozdobiona wesołymi choinkami, a uliczni sprzedawcy wychodzą tłumnie, aby sprzedawać prezenty i pamiątki, wraz z przekąskami nasączonymi syropem i grillowanym mięsem.

6 stycznia to kolejna ważna data w kalendarzu prawosławnego chrześcijanina: święto Epifanii („Ta Fota” w cypryjskim dialekcie). Święto kończy się tym, że biskup rzuca święty krzyż do Morza Śródziemnego, a potem jest ono wyciągane przez gotowych nurków.

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *