Klasyczne Alpy Szwajcarskie Wędrówki w Kandersteg

Spędzam tydzień w Kandersteg w pakiecie Headwater’s Classic Swiss Alps, a prognoza pogody jest dobra. Zwykle wolę wędrować z miejsca na miejsce i przewozić moje torby, więc pobyt w tym samym hotelu przez tydzień to coś nowego.

Mam listę spacerów, o kilka więcej niż dni, w których będę tutaj, więc jestem nieco rozpieszczony wyborem. W cenę wliczono przejazdy kolejką linową, lokalne autobusy i dużą mapę.

Jedynym problemem z przebywaniem w jednym miejscu jest to, że zawsze jedziesz w górę iw dół tego samego dnia i jest tylko kilka okrągłych spacerów.

Mimo to jedzenie w hotelu Alfa Soleil jest genialne, każdej nocy menu z czterema daniami, pomysłowo eksponowane i pięknie ugotowane, więc nie mogę narzekać. Ponadto, podczas śniadania, mają osobny stół z dodatkowymi składnikami, dzięki którym można przygotować suchy prowiant na lunch, doskonałą innowację. Oto wybór moich ulubionych spacerów.
Gasterntal i lodowiec Kanderfirn
13,1 km / 6 godzin

Na mój pierwszy spacer wybieram to, co zdaję sobie sprawę później, jest jednym z najtrudniejszych w tygodniu. Zaczyna się dobrze, jadąc minibusem w górę Gasterntal, wąskiego wąwozu o skalnych ścianach. Wysiadam w Selden i podążam wzdłuż rzeki Kander pod górę, a szczyty gór przede mną wciąż pokryte są śniegiem. W rzeczywistości nawet niektórzy w dolinie wciąż pokrywają ścieżkę, którą przekraczam ostrożnie

Wąskie wodospady spływają po okolicznych klifach i stromych ścieżkach. Przechodzę przez wąski grzbiet, właściwie morenę polodowcową, a następnie zygzakowaty pod górę. To trudna wspinaczka, ale w końcu

Docieram do lodowca Kanderfirn na wysokości 2400 m, wciąż pokrytego śniegiem. Mogę tu dostrzec fragmenty niebieskiego lodu i jego znacznie zimniejszego miejsca.

Widoki są olbrzymie, ale nie ma czasu, żeby się zatrzymywać. Przesuwam swoje kroki i łapię minibus z powrotem do Kandersteg.
Daubensee i przełęcz Gemmi 19,7 km / 5 godz. 45 minut

Dzisiaj wsiadam do kolejki linowej na stację Sunnbüel, podziwiając wspaniałe widoki na Gasterntal, gdzie wczoraj chodziłem. W zielonej dolinie wyrastają wspaniałe wiosenne kwiaty, a gdy wspinam się stopniowo, krajobraz staje się bardziej jałowy. W środku nigdzie nie ma hotelu Schwarenbach, pierwotnie urzędu celnego, ale nie zatrzymuję się i w końcu docieram do Daubensee na 2200m.

Jezioro jest nadal częściowo zamarznięte i widzę swoją ścieżkę podążającą za jego brzegami, po czym wspinam się stopniowo na przełęcz Gemmi.

Jest to przyjemny spacer, pomimo rozproszenia pól śniegowych, a na przełęczy widzę wioskę Leukerbad pode mną. W oddali znajduje się Matterhorn, stojący dumnie pośrodku szeregu błyszczących białych szczytów. To łatwy powrót do stacji kolejki linowej.
Südrampe 16 km 5 h 25 min

Tu nie jest trudna wędrówka, a ta wędrówka jest zarezerwowana na dni niepogody lub dla osób o słabym sercu. Przejedź pociągiem w kierunku Brig przez 14-kilometrowy tunel i wysiądź na Hohtenn. Stąd łagodny zjazd na całej długości, głównie po torach kolejowych. Oznacza to, że zawsze istnieje możliwość skrócenia marszu, zabierając pociąg z powrotem.

Około kilometra od stacji znajduje się imponujący wiadukt Luogelkin z pięcioma łukami, a po prawej stronie rzeka Rodan biegnie przez dolinę poniżej. Po przejściu przez szereg krótkich tuneli w skale, ponownie dołączam do linii kolejowej i kieruję się pieszo przez 136-metrowy wiadukt Bietschtal. Opuszczam kolej i podążam wąskim kanałem płynącej wody, znanej jako bisse, przeznaczonej do nawadniania pól.

Prowadzi to do wioski Ausserberg, pełnej starych szwajcarskich domków zbudowanych z modrzewia. Istnieje możliwość dokończenia spaceru, ale kontynuuję. Jest to zachwycający odcinek, czasem podążający innymi szlakami i przecinający wąski wiszący most wiaduktem Baltschiedera o długości 130 m, zanim dotrze do Eggerberg. Robię dla stacji i łapię pociąg z powrotem do Kandersteg.

Te dwa kolejne spacery nie są na liście Headwater, ale są dla zaawansowanych spacerowiczów i powinny być podejmowane tylko przy dobrej pogodzie.
Sunnbüel, Gällihore i Allmenalp 12 km / 6 godzin

o jest okrągły spacer i wydaje się tak oczywisty, że wstyd przegapić go. Ponownie zabieram kolejkę linową do Sunnbüel, ale tym razem kieruję się stromą ścieżką do Gällihore, razem z wspinaczami, którzy zmierzą się z jej czystą skałą. Zatrzymują się, aby rozpocząć wspinaczkę, a po obejrzeniu ich postępów wkrótce negocjuję skalistą ścieżkę, która byłaby trudna w deszczu.

Na szczęście jest jasne i słoneczne, a ja osiągam znak na 2265 m, który wskazuje na szczyt, najwyraźniej 20 minut drogi. Dwie inne osoby mijają mnie w drodze w dół i wkrótce jestem na szczycie, na wysokości 2280 m, oznaczony pojedynczym krzyżem. Zejście jest łatwiejsze, chociaż ześlizguję się po polu śniegu na moim dnie, zanim dotrę do gospodarstwa na dnie doliny.

Stąd droga lub żwirowa droga dookoła, mijając pola pełne krów, chrupiąc trawę na polach pełnych dzikich kwiatów. Możesz obserwować, jak rolnik produkujący ser jest jego mleczarnią obok stacji kolejki linowej Allmenalp, ale nie mogę się doczekać, aby zejść do doliny i napić się piwa.
Allmenalp, First, Stand, Golitchepass i Kandersteg 10 km / 7 godzin

Wracam kolejką linową na Allmenalp i zaczynam ciągłe wspinanie się. Moim celem jest szczyt Pierwszego 2549 m, a za mną podąża inna osoba. Jest paralotnią i zamierza wystartować do Kandersteg, żeby spotkać się ze swoją córką ze szkoły. Patrzę, jak leci, negocjując ścieżkę luźnych kamieni, docieram na szczyt.

Jest bardzo jasne i mogę po prostu dostrzec Mont Blanc w oddali, z Matterhorn, Jungfrau i Eiger bliżej. Kable pomagają w stromym zejściu po drugiej stronie, a następnie wykonuję długi trawers wokół boku następnej góry, po czym wspinam się na szczyt Standu, na 2320m.

Stamtąd schodzę do Golitchepass, która łączy Kunderę z Engstligental. Szlak powoli wije się w dół do Kandersteg, z luźnymi kamieniami pod stopami i miejscami trudnymi. Pomimo wymagających sekcji jest to prawdopodobnie najlepszy spacer w całej podróży.

http://pansolo.pl/

Micorazon

Miłośnik podróży - po Polsce i świecie. Z fascynacją odkrywam nowe obszary, ale też chętnie wracam do już sprawdzonych miejsc. Chętnie podzielę się z Tobą najpiękniejszymi i najciekawszymi zakątkami z naszej planety.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *